Flowers Mania

Jest to konwersja ‚flashowej’ gry Flower Power.Flowersmania

Zasady gry
Grę „Flowers Mania” rozpoczynasz z pustą planszą, z góry której zaczynają opadać pary kwiatów. Przesuwając je na boki oraz obracając nimi w trakcie lotu, decydujesz, gdzie wylądują. Następne w kolejności roślinki wyświetlają się w prawym dolnym rogu ekranu. Jeżeli na planszy nie będzie już miejsca dla nowych kwiatów, gra się zakończy. Celem gry jest oczyszczenie planszy z kwiatów, dlatego trzeba łączyć roślinki w jednokolorowe grupy po cztery lub więcej. Gdy usuniesz ich wystarczająco wiele (ich liczbę znajdziesz po lewej stronie tablicy do gry), przejdziesz do następnego etapu. Na rozgrywkę składa się pięć poziomów.

Spadać może wiele rodzajów kwiatów i przedmiotów. Na niektóre z nich natkniesz się dopiero na późniejszych poziomach. Oto ich krótki przegląd:

fm_zwyklyZwykłe kwiaty
To standardowe dla tej gry kwiaty. Występują w 5 kolorach.
Kierując się kluczem barwnym, łącz je w większe grupy zarówno w pionie, jak i w poziomie.

fm_budziŚpiące kwiaty
Na późniejszych poziomach pojawiają się „śpiące kwiaty”, których nie można bezpośrednio usunąć z planszy. Trzeba je najpierw obudzić, wyczyszczając kwiaty, leżące obok nich lub korzystając z pomocy Pana Zielonego można je od razu usunąć.

fm_greenPan Zielony
Pan Zielony to przyjazny ogrodnik o szlachetnych intencjach. Możesz liczyć na jego pomoc przy usuwaniu z planszy wszystkich kwiatów tego samego koloru, co roślinka, na której wyląduje. Pan Zielony jest także niezastąpiony, jeżeli chodzi o pozbywanie się Doktora Czerwonego. Tylko on potrafi tego dokonać.

fm_redDoktor Czerwony
Doktor Czerwony to z kolei osobliwy naukowiec. Lubi z bliska obserwować życie roślin, dlatego się pod nie podszywa. Bywa bardzo irytujący i nie można go usunąć w tradycyjny sposób. Nie dość tego, utrudnia także budowanie innych, większych grup ze zwykłych kwiatów. Jedynie Pan Zielony wie, jak się go pozbyć.

Kwiaty w spadających parach nie są ze sobą związane. Jeżeli opadną poziomo i wylądują na kolumnach różnych wysokości, wówczas rozdzielą się. Grupa już uformowana także może się rozdzielić, gdy usunięte zostaną kwiaty, które pod nią leżą. Gra kończy się, gdy usuniesz z planszy wszystkie kwiaty na każdym z trzech poziomów lub gdy na planszy nie będzie już miejsca na nową parę roślinek. Żeby przechodzić dalej, musisz likwidować nie tylko zwykłe kwiaty, ale i Doktora Czerwonego. Nie ma limitu czasu.

Sterowanie
Pozycję kwiatów możesz zmieniać tylko do momentu, aż opadną one na dno planszy lub istniejącą już kolumnę. Wcześniej wolno Ci je przesuwać na boki oraz obracać. Parami steruj za pomocą joysticka:
w lewo: przesuń parę w lewo
w prawo: przesuń parę w prawo
w dół: ustaw parę w orientacji pozniomej
w górę: ustaw parę w orientacji pionowej
fire: zmiana miejscami kwiatów w parze
spacja: pauza

Punktacja
W zależności od liczby kwiatów w grupie, którą usuwasz, otrzymasz:
4 kwiaty: 100 punktów
5 kwiatów: 150 punktów
6 kwiatów: 200 punktów
7 kwiatów: 300 punktów
8 kwiatów: 500 punktów
9 kwiatów: 750 punktów
10 kwiatów: 1000 punktów
11 kwiatów: 1500 punktów
12 kwiatów: 2000 punktów
13 kwiatów: 2500 punktów
14 i więcej kwiatów: 3000 punktów
usuwanie kwiatów z pomocą Pana Zielonego: 0 punktów
usunięcie Doktora Czerwonego: 0 punktów

Jeżeli usunąłeś wystarczającą dla przejścia danego poziomu liczbę kwiatów, otrzymasz specjalny bonus na koniec poziomu. Jego wysokość zależeć będzie od tego, ile kwiatów zostało na planszy. Im będzie ich mniej, tym więcej punktów otrzymasz. Bonus ten jest liczony w następujący sposób:
za każdy pusty rząd: 600, 720, 900 punktów w zależności od poziomu
za każdą pustą kratkę: 10, 12, 15 punktów w zależności od poziomu
Strategia
Pan Zielony świetnie sprawdza się w niebezpiecznych sytuacjach oraz jako impuls dla udanych serii usunięć. Jeżeli jednak nie będziesz uważał, może on zniszczyć Twoje starannie zaplanowane ułożenie kwiatów. Jeżeli go nie potrzebujesz, umieszczaj go raczej w pustej kolumnie. Na Twoją korzyść może wpłynąć także umiejętne ułożenie śpiących kwiatów. Mogą one zapobiec zbyt szybkiemu usunięciu budowanych przez Ciebie grup. Obudź je, gdy będziesz na to gotowy.

fm_mockup1

Ciekawostki
# dyskusja o grze

Credits
Muzyka: Miker
Grafika: Ooz
Data: 06 / 2006

Download
Gra
Muzyka w formacie .sap